31 Ocak 2017’de erken erişime açılan oyunun, tam sürümünün çıkış tarihi henüz bilinmiyor. İngilizce’ye arayüz, seslendirme ve alt yazı desteği sağlanan oyunda, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Japonca, Korece, Lehçe, Brezilya Portekizcesi, Rusça, Basitleştirilmiş Çince ve Geleneksel Çince dillerine arayüz ve alt yazı desteği sağlanıyor. Türkçe ise oyunda maalesef desteklenmiyor.

Optimizasyondan dalmak istiyorum konuya, genelde erken erişim ile çıkan oyunlarda ciddi optimizasyon sorunları görüyoruz. Bkz: ARK: Survival Evolved. Fakat Conan Exile bu konuda çok güzel iş çıkartmış. Stabil bir şekilde 60+ fps de oyunu oynayabildim yüksek ayarlarda.

Oyun özellikle arkadaşlarınızla birlikte vakit geçirdiğinizde eğlenceli hale giriyor. Oynayan arkadaşlarınız yoksa bile Türk serverlarında kendinize rahatça arkadaş edinebilirsiniz. Oyunda geniş bir craft sistemi ve göze hoş gelen görseller mevcut. Ben de zamanında alıp almamakta tereddütte kalmıştım ama aldığıma asla pişman olmadım ve 55 liranın hakkını gerçekten veren bir oyun olduğuna inanıyorum. Grafikler konusunda ise Unreal Engine 4 grafik motoru işini güzel yapmış. Peki oyunda içerik bol mu almaya şu aşamada değer mi ? Günümüzde çoğu kaliteli oyunun 180 tl gibi uçuk fiyatlar ile çıktığı düşünülürse, Conan Exile’a 55 tl fiyat etiketi pek fazla değil diye düşünüyorum. Özellikle erken erişimden sonra ardından fiyatının artma ihtimaline karşın, oyunu şimdiden almanızı tavsiye ediyorum.

PVP , PVE serverlarına girip gönlünüzce eğlenebilirsiniz fakat ilk başlarda acemilik çekeceksiniz mutlaka. Ben ilk başladığımda sürekli ölüyordum ve bu gerçekten can sıkıyor ama bir yere yerleştikten sonra kalıcı yatağınızı da yaptıktan sonra değmeyin keyfimize. Oyun yapımcıları da gerçekten oyunlarının arkasında duruyorlar ve sürekli oyuna farklı şeyler getiriyorlar.


Ben daha önce hayatta kalma tarzında Team Forest oynadım ancak bu oyun başka bir dünya ve bağımlısı olabiliyorsunuz. Oyunu alacaklara tavsiyem suyunuza ve yemeğinize mutlaka arada sırada bakın, zira biterler ise ölüm kaçınılmaz olur. Oyunda ayrıca her dine özel tanrıda mevcut, videolarına bakıp görebilirsiniz ki bunlar devasa tanrılar ve 50 level olduğunuzda belirli gereksinimleri yerine getirdiğinizde tanrıyı çağırabiliyorsunuz. Kısaca hayatta kalma oyunlarına olan bir açlığınız varsa Conan Exiles tam size göre bir oyun. Şunu da belirteyim ilk başlarda Türk serverları oldukça çoktu fakat zamanla azaldı. Yine de offical serverlarda takılıp hayatta kalmaya çalışabilirsiniz.

Oyun survival, explore, open world tarzında. Hayatta kalma oyunu olmasına rağmen fantastik bir dünyada geçiyor olmasının sağladığıkları gerçekten hoş. Kendi evinizi bölgenizi kurabiliyor, hatta başka kabilelerden (NPC’ler vs) insanları zorla kaçırıp işkence ederek size katılmaya zorlayabiliyorsunuz. Sizler için bölgenizi koruyorlar vs. Bunun yanında yapımcılarının düştükleri notlar arasında hayvan eğitme, gelişmiş şehir kurulumu gibi özellikler mevcut. Ayrıca oyunda karakterinizi istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz.

 

 

CEVAP VER