hayatımıza gireli tam 25 oldu, kaç yaşında olduğunuzun önemi yok 25 yıldır bu oyun bizimle bana ne hissettiriyor peki? Korku, sinir, heyecan ve gerçekten zaman harcatan bir oyun bilgisayar başına otur ve bir daha kalkma evet kesinlikle bunu Civilization bana yaptırabilir.
Çıktığı döneme göre kıyas yapacak olursak o dönem sansasyonel bir oyundu, tam 25 yıl önce ülkemize internet bile o dönemlerde yeni girmiş sayılıyordu. O dönemde bu oyunun delisi olmayan neredeyse yoktu. 2001’de Civilization III, 2005’te Civilization IV, 2010’da Civilization V, 2014 Civilization: Beyond Earth derken, yıl 2016 oldu. Zaman ne kadar çabuk geçiyor değil mi? Oyun Steam da şuanda 219 TL gibi bir rakama satılıyor. Yaz indirimini kaçırdınız almak isteyenler için rakam sabit ne yazık ki, oyunun grafik yapısı son derece değişmiş animasyon vari bir oyun bizleri bekliyor diyebiliriz.
Grafik kalitesi son derece iyi ancak bu kaliteyi günümüz oyunlarına göre değerlendirmiyorum. Civilization sistemi olarak düşünmek gerekir. Günümüz oyunlarını baz alacak olursak hem haksızlık etmiş oluruz hem de oyundaki eksiklik olduğunu söylemek zorunda kalırız. Oyunu detaylı bir şekilde anlatmak isterdim ancak bu sayfalar sürer o kadar çok detay var ki kısaca hiç oynamayan biri Civilization satın almalı mı? Evet kesinlikle almalısınız.

CEVAP VER