, dünyanın en küçük Color klonunu üretti. Ancak bu anahtarda bile taşınan konsol ile oyun oynamak gözlerinize hasar verebilir.

Nintendo, efsaneleşmiş el konsolu Game Boy‘u farklı şekillerde üretmeye devam ediyor. SprimeTM adlı donanım ve yazılım hackeri kendi çabaları ile dünyanın en küçük Game Boy Color klonunu geliştirdi. Bu küçük boyuttaki el konsolu, donanım ve yazılım anlamında büyük sorunlar içeriyor.

Game Boy Color için bulunan 1 inç boyutunda, 94 x 64 çözünürlüğündeki ekranın 160 x 144 çözünürlüğündeki diğer ekrana göre çok düşük çözünürlükte kaldığı söyleniyor.

gameboy2

Game Boy‘un mikro kontrolcüsü ise çift çekirdek 240 MHz işlemci, 512 KB RAM, Wi-Fi ve Blutooth detayları olan kullanılıyor. Diğer büyük bir sorun ise henüz bu derece zayıf bir donanım ile çalışacak bir emülatör yok. Ancak SprimeTM adlı hacker, açık kaynaklı GNUboy emülatörü ile bu soruna anında çözüm getirdi.

ESP32’nin veri depolama alanıyla ilgili kısıtlama Wi-Fi sayesinde çözülürken, ROM’lar gerektiği anlarda uzak bir sunucudan cihaza aktarılabiliyor.

Bu mini Game Boy, hafızasında en fazla 4 oyun barındırabiliyor. Daha fazla oyun için ise diğer oyunları silmeniz gerekiyor. Bu arada cihaz ile çalıştırılabiliyor ancak performans oyun için yeterli olmuyor. Ancak tasarlanan bu klon ile The Witcher 3 bile oynayabilirsiniz. Tabii ki VNC ile erişim sağlayan uzak bir masaüstü sayesinde..

CEVAP VER