Aslında başlığı görünce aklınızda canlanmamış olabilir. Çünkü biz daha çok ya zeka ya da sabır küpü olarak nitelendiriyoruz bu küpü..

Bugün bu küp hakkında daha önce duymadığınızı düşündüğümüz bilgileri bir araya topladık.

1- Macaristan asıllı bir heykeltıraş olan Ernõ Rubik tarafından 1974 yılında icat edilen Rubik küpün amacı aslında üç boyutlu geometriyi açıklamaya yardımcı olmaktı.

2- Bahsettiğiniz heykeltıraş Ernõ Rubik, verdiği bir röportajda kendi yaptığı küpü çözmek için bir aydan fazla uğraştığını söylemiştir. Yani çözemiyorsanız pek de üzülmenize gerek yok.

3- 1974 yılında icat ettiği Rubik küpün 1975 yılında patentini alan Ernõ Rubik, uluslararası alanda bu küpün patentini almadı. Ancak dünya acımasızdır. 1976 yılında Japon bir fırsatçı bu küpün uluslararası alandaki patentini kendi eline almıştır.

4- Uluslararası alanda sihirli küp olarak bilinen bu küpün ismi daha sonra asıl kurucusuna saygı amacıyla Rubik küp olarak değiştirildi.

rubikkup

5- Rubik küp, 1980 ve 1981 yıllarında Yılın Oyuncağı ödülünü kazandı.

6- Bunun üzerine 12 yaşındaki bir çocuk Rubik küp hakkında “Siz de yapabilirsiniz!” adında bir kitap yayınladığı ve bu kitap rekor sayıda (1.5 milyon) satıldı. Kitabı yazan çocuğun ismi ise Patrick Bossert’di.

7- 1980 ve 1981 yıllarında patlama gösteren bu küp için ilk turnuva 1982 yılında düzenlendi.

8- Rubik küp, dünyada en çok satılan oyuncaktır. Halen daha bu unvanını koruyan Rubik küp, toplam 350 milyon adet satılmıştır.

CEVAP VER