7 Şubat 2017’de çıkışını gerçekleştiren oyunda, İngilizce’ye arayüz, seslendirme ve alt yazı desteği sağlanırken Japonca’ya da seslendirme desteği veriliyor. Oyunda Türkçe, maalesef desteklenmiyor.

PS4’teki oyunu bir kez tamamladıktan sonra, bu oyunun bilgisayara gelmesinden mutluluk duyduğumu belirteyim. Atelier Sophie, yavaş bir şekilde başlıyor. Oyunun ortasına kadar gerçekten bir hikaye yok. Bunun yerine Atelier Sophie, hikaye ilerledikçe kademeli olarak ortaya çıkan birçok hayat olayına sahiptir. Oyun, Kirchen Bell’de yaşayan tomurcuklanan bir simyager Sophie’nin etrafında dönüyor. Bir büyükannenin Atölyesini devralan Sophie, daha iyi bir simya uzmanı olmak istiyor. Serideki önceki Atelier oyunlarından farklı olarak, Atelier Sophie’nin zaman sınırlaması yok.

PS4 sürümünde mevcut olan tüm DLC, Steam sürümüyle birlikte gelirken, Steam fiyatı PS4’teki Atelier Sophie’nin dijital sürümünün yalnızca yarısıdır.

Daha zor zorluklar, artan deneyim ve daha nadir madde düşüşleri, daha sert düşmanlar, artan düşman sağlığı ve düşük hasar dâhil olmak üzere dört zorluk türü vardır.

Merak edenler için, Japonca veya İngilizce seslerini ayarlardan değiştirebiliyorsunuz.

Atelier Sophie’nin eşsiz işçilik sistemi oyunun parladığı yerdir. Sentezlenecek yeni nesneler, önünüzde uzanan geniş dünyayı keşfederken kilidini açıyor ve bu tarifler çeşitli yöntemlerle keşfedilebiliyor. Simyayı kullanarak, Sophie tıp, aksesuarlar ve patlayıcılar gibi yararlı öğeleri sentezleyebilirsiniz. Kirchen Bell’in eteklerinde gezinirken, Sophie simya için kullanılacak malzemeleri toplayabilir. Bu toplanabilir malzemeler, oyunda “özellikler” olarak bilinen eşsiz özelliklere sahiptir. Malzemeleri farklı özelliklerle birlikte sentezleme, tıpta daha fazla iyileştirici faydalar eklemek gibi benzersiz öğelere neden olabilir.

Önceki Ateiler  Atölye oyunlarından yenilenen simya sistemi Ateiler Sophie’nin önemli bir özelliğidir. Toplanan malzemeler şekil ve ebatlara göre çeşitlenir ve her malzemede ateş, su veya toprak gibi belirli bir unsur bulunur. Simya kazanı, tetris benzeri bir formun bir ızgarasını içerir. Bir malzemenin boyutu, şekli ve unsuru, malzemeyi kazana nasıl yerleştirdiğinizi değiştirebilir. Bana doğru yerde olmayı göze alamayacağım söylendi. Bununla birlikte, kazanın alanının doldurulması daha yüksek kaliteye neden olacaktır. Malzemeleri aşağı doğru koyduğunuzda, malzemenin etrafındaki bazı kiremitler yanabilir ve bu da bonus etkiye artan miktarda ilerleme kaydedebilir. Garip şekillere sahip bazı malzemeler, yerleştirdiğiniz diğer malzemelerle bile uyuşmayabilir, bu da kazanlara malzeme yerleştirdiğiniz yeri yeniden düşünmene neden olur. Oyun ilerledikçe, yeni kazanlar kilidi açıldı. Bu yeni kazanlar, mevcut ızgara alanını artırma, malzemelerin kazan üzerinde döndürülmesini ve kazanılan bonus miktarını arttırma gibi öğeleri sentezleme şeklinizi değiştirebilir.

Atelier Sophie’deki savaş, simya sistemi kadar iyi değil, diğer JRPG’lerle karşılaştırılabilir. Ateiler Sophie, dönüşe dayalı bir RPG, ancak tüm saldırılara bir dönüş başlamadan önce karar verilir. Bir karakterin hızı, bir başkası ya da düşman önünde kimlerin saldırı yapacağını belirler. Bir karakterin alabileceği, saldırgan veya savunmacı duruş olmak üzere iki olası duruş vardır. Saldırıya dayalı bir duruş daha fazla hasara neden olurken, savunma duruşu alınan zararı azaltabilir.

CEVAP VER