24 Kasım 2016’da çıkışını gerçekleştiren oyunda İngilizce ve Tayca’ya arayüz, seslendirme ve alt yazı olarak tam destek sağlanırken, Türkçe maalesef oyunda desteklenmemektedir.

Taylandlı yapımcıların geliştirdiği oyunda, Tayland’a özgü korku atmosferi karşımıza çıkıyor. Tayland kültürünün yansıtıldığı bu oyun internette bu anlamda ilk ve tek. Oyundaki küçük ayrıntılar çok düzgün hazırlanmış. Oyunu büyük ihtimal İngilizce dil seçeneği ile oynayacaksınız ve Tayca’dan çevrildiği için çok basit bir İngilizce düzeyinde olduğunu belirtmeliyim. Bu sayede oyunda çok rahat bir şekilde ilerleyeceksiniz.

Bu güzel özelliklerin yanı sıra oyunun arayüzünde oyun ile ilgili birçok ayarlama seçenekleri bulunmuyor. Örneğin müzik sesini azaltmak, kapatmak veya diğer grafiksel ayarları yapmak için size imkan tanınmıyor.

Oyunu yaklaşık 30 saat sonunda bitirdim. Korku oyunlarına tutkum olduğu için piyasadaki tüm korku oyunlarını denemeye çalışıyorum. Oyunun bitişi, diğer korku oyunları gibi saçma sapan değil gayet düzenli ve anlayabileceğimiz, parçaları birleştirebileceğimiz şekilde..

Bilgisayarımdan mıdır yoksa oyundan mıdır bilemem ama belli aralıklarla oyunda çökmeler yaşadım. Bunu araştırdığımda maalesef bir çözüm bulamadım fakat benimle birlikte bu sorunu yaşayan insanlar da bulunuyordu dünya üzerinde.. Oyun, VR’ı destekliyor bu yüzden bilgisayar üzerindeki oynayışa pek önem verilmemiş gibi. Örneğin kapıları açana kadar canım sıktı küçücük farem ile..

Hikayeyi 3 farklı karakter ile oynayabiliyorsunuz. Ayrıca yine oyunu oynarken biraz olsun Tayland kültürü hakkında birikiminiz varsa, bu birikimi oyundaki nesneler sayesinde hem oynayarak hem de öğrenerek tamamlıyorsunuz. Oyunun iyi bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum.

araya-2

Oyunu oynarken paranoyak oldum desem yeridir. Nereden ne çıkacağını bilmediğiniz için kimi zaman kendimi sadece fareyi çevirerek etrafıma bakarak buldum. Oyunda oynarken ufak tefek optimizasyon sorunları karşımıza çıksa da sonuçta bunun bir aksiyon, savaş oyunu değil korkmak için oynadığım oyun olduğunu düşününce fazla da kafama takılmadı.

Yoğunlaştığım korku üzerine puan vermem gerekirse 10 üzerinde 9 gibi bir puanlama vermem doğru olacaktır. Diğer korku oyunlarının ortalamasından daha korkunç bir oyun.. Grafikleri dikkatli incelediğimizde bundan 10 yıl öncesindeki oyunlara benzediğini söylemeliyim.

Oyunda gamepad desteği bulunmuyor. Oyunun bir özelliği de yavaş hareket etmemiz. Oyunda neredeyse her bölümde aynı koridorlar var, tabii ki bu normal bir durum fakat düşmanlardan kaçarken koşuyor gibi gözükseniz de düşmanların yanında yürüyor gibi kalıyorsunuz. Genel bir toparlama yapmak gerekirse, oyunun kendisi kötü değil. Hikaye kimine göre kötü gelse de bana oldukça güzel geldi. Atmosferin de harika olduğunu söylemeliyim. Oyunun yapımcıları, çevrede nelerin bulunması gerektiğini kafalarında çok iyi tasarlamış ve aynı şekilde oyuna da çok iyi bir şekilde aktarmış görünüyor. Oyunun fiyatı da çıkış tarihinin üzerine yaklaşık 2 ay geçtiği için şu sıralar düşüşte. Eğer bir korku oyunu tutkunuysanız mutlaka denemeniz gereken oyunların başına yazmalısınız.

 

CEVAP VER