AMD’nin uzun süredir çıkması beklenen ve ZEN platformunda duyurduğu yeni nesil işlemcisi dün tanıtıldı.

Intel’in 6900 işlemcisiyle yarışabilecek düzeyde olan firmanın adını koyduğu yeni işlemci lansmanda tanıtıldı. Bu işlemci özellikle sahip olduğu yeniliklerle oyuncu kesimin yanı sıra oyuncu üreticilerini de heyecanlandırdı.

AMD şirketinin yeni işlemcisine Ryzen adını vermesindeki ilk sebep ZEN kelimesindeki denge.. AMD CEO’su Dr. Lisa Su’nun yaptığın sunumda, bu işlemci adının AMD mühendisleri tarafından seçildiği açıklandı. Burada geçen zen kelimesi işlemcinin yüksek gücünü ve buna rağmen düşük güç tüketimi ile olağanüstü bir denge kurduğunu anlatmak istiyor.

amdr

işlemcisi, teknik özellikleri bakımından oldukça dikkat çekici değerlere sahip. Frekans hızı 3.4 Ghz olarak belirtilirken AM4 platformunda hazırlanan bu işlemcide 8 çekirdek ve 16 thread bir yapıya sahip. 20 MB L2 + L3 Cache bellek miktarına sahip olan işlemcinin TDP değeri ise 95W olarak açıklandı. Bunun yanı sıra işlemcinin frekans hızı Intel 6900K işlemcisiyle neredeyse eşit. Ayrıca diğer alanlarda da iki işlemci birbirine oldukça yakın gözüküyor. Bu işlemci yaklaşık olarak 1100 dolarlık bir başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak ve fiyat performans dengesinde oldukça iyi iş çıkaracak gibi görünüyor.

Bu yeni işlemci ile birlikte gelen teknolojisi ile de işlemci içinde bulunan her bir çekirdek anlık olarak frekans hızını hangi uygulama hangi hızda ve ne kadar sürede açılırsa ona göre değiştirecek. Böylelikle hiç beklemediğiniz bir performansı alacaksınız.

CEVAP VER