25 Kasım 2016’da çıkışını gerçekleştiren oyunda İngilizce’ye arayüz, seslendirme ve alt yazı desteği verilirken diğer hiçbir dil desteklenmemektedir.

Öbür dünyada neler olabileceğini anlatan güzel hikayeye sahip olan oyunda, görseller harika bir şekilde işlenerek karşımıza çıkarılmış. Oyun ilk çıktığında geçici olarak seslerde sıkıntı yaşanabiliyordu ancak 5 Şubat 2017’de getirilen güncelleme ile bu sorun ortadan kalkmış. Şuan oyun tamamiyle iyi bir halde ve satın almak için doğru bir zaman. Oyunun geliştiricisi gerçekten iyi işler çıkarmış.

Aslında oyunun geneline baktığımızda yürüyüş simülatörü tarzında bir oyun olduğunu görüyoruz. Ailesinin geleceğini görmek isteyen ölü bir babanın rolünde oyundayız. Ailenin anılarını toplamak için bir rehber bize yardım ediyor. Oyunu yaklaşık olarak 4 saatte bitirdim. Hızlı oynamayı sevdiğim için bu kadar hızlı bitirdiğimi düşünüyorum, hikaye de oyuna sizi bağladığı için oyunun nasıl başlayıp bittiğini anlayamıyorsunuz. Görseller oldukça iyi ve bazen duvarlardan yan odalar görülebiliyor. Oyunun tek kötü yanı önemli yerleri gösteren işaretlerin olması. Eğer bunlar olmasaydı ve oyunu kolaylaştırmasalardı daha zorlu ve uzun bir oyun serüveni yaşayabilirdim. İkinci bölümde yağmurun etkisi ile birlikte görmek oldukça zorlaştığı için oyunun en zor ve en uzun bölümlerinden birisi bu ikinci bölüm oluyor. Bize yardımcı olan rehber sesli bir rehber sistemi olduğu için İngilizce düzeyiniz ortalama seviyedeyse, oyunu zevk alarak oynayabilirsiniz. Köpeklerin düşüncelerini görebilmek oyunun en iyi kısımlarından birisi olmuş. Duygu yoğunluğu yaşanacak bir oyun diye tanımlayabilirim.

After Life - Story of a Father-2

Bahsettiğim küçük detaylar haricinde After Life’nin bu oyunu gerçekten harika olmuş. Oyunun fazla tercih edilmediğini ve çok fazla kişi tarafından indirilmediğini gördüğüm de mutlaka bu inceleme yazısını yazmalı ve oyunu oynamayan, satın almak isteyen ancak kafasında soru işaretleri olanları teşvik etmeliyim diye düşündüm. Bu şekilde olan “hikaye oyunları”nı pek sevmesem de bu oyun bambaşka bir havaya bürüyor insanı. İlk bölümü geçmeyi başarırsanız zaten oyunu bitirmeden oyundan çıkamıyorsunuz. Ailenin hikayeleri de oldukça inandırıcı, birbirine çok iyi bağlanmış hikayeler. Müzikler de gerçekten harika ancak kamera açısı zaman zaman size sorun çıkarabilir.

Oyun hakkında fazlaca yorum yapmak sanırım bu oyun için imkansız. Çünkü her yapacağım yorum bu kısa olan oyunun içinden birer spoiler olacak. Oyunun performansına gelirsek, biraz da bilgisayarınızın donanımına bağlı olduğunu söylemem yeridir. Benim bilgisayarım ortalama bir bilgisayar ve oyundan yeteri kadar performans aldım. Bu tarz oyun tarihinin diplerinde kaybolmaya yüz tutmuş oyunları keşfederek ve sizlere aktararak bu güzellikteki oyunların gelmesini ve yapımcılarının desteklenmesini temenni ediyorum. Benden ortalamanın iki üç tık yükseğinde bir not alan bu oyunu, “ben oyuncuyum” diyorsanız mutlaka denemelisiniz. Bu arada oyun 13 Şubat’a kadar %30 indirimde ve sadece 7 lira 70 kuruşa Steam’da satışta..

CEVAP VER