Amerika Birleşik Devletleri’nin “” oluşturma amacı ile yapılan lerde, zihinsel becerileri geliştirmek için deneklere elektroşok veriliyordu. Fakat deney başarılı oldu!

ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı, askerlerinin zihinsel becerilerini geliştirmek için bir grup askerin beyinlerinin özel bölgelerine elektroşok uygulayarak bir araştırma başlattı.

Sonuçları dün yayınlanan araştırma sonucunda Ohio’da Wright-Patterson Hava Üssü’nde yaşları ortalama 31,1 olan 20 katılımcıdan, bilgisayar ekranında bulunan bir halkanın içindeki artı şeklindeki göstergeyi kontrol altında tutmaları bunun yanı sıra ekran bulunan üç farklı görevi de eş zamanlı olarak takip ederek bunlara cevap vermeleri istendi.

abd-super-asker

20 katılımcıdan 10’unun beyinlerine ABD Uzay ve Havacılık Dairesi () tarafından geliştirilen özel bir akım, 36 dakikalık test boyunca iki miliamperlik şeklinde verildi. Bunun yanı sıra testin başında da 30 saniyelik bir akıma maruz bırakıldılar.

Katılımcıların 10’una sürekli akım uygulanırken 10’una sadece testin başından uygulanan akım sonucu, beyin damarları içindeki belli bölgelere sürekli akım verilen gruptaki katılımcıların daha iyi tepki verdiği hatta testin ilk beş dakikası içinde diğer gruptan çok daha üstün performans göstermeye başladığı gözlemlendi.

Bunun yanı sıra bu araştırma sonucu, insansız hava aracı operatörleri, hava mürettebatı ve diğer zorlu görevlerde bulunan askerlerin zihinsel performansını arttıracağını ve bu yöndeki çalışmalara öncülük edeceği açıklandı.

CEVAP VER