Son senelerde bilgisayarlar için oyun çıkaran tüm yapımcılar, oyunculara tavsiye işletim sistemi olarak mutlaka ‘u öneriyorlar. Gerçekten de Windows 7 ve 8‘e kıyasla çok daha optimize edilmiş bir yapıya sahip olan Windows 10, güncel oyunları oynayan hemen herkes tarafından kullanılıyor.

Geçtiğimiz gün haber sitelerinde yer alan bir gelişme ise Windows 10‘un oyuncular için harika bir yenilik daha sunacağı bilgisini içeriyordu. Buna göre Windows 10‘a “” özelliği eklenecek. Bu mod aktif hale getirildiğinde işletim sistemi, donanım kaynaklarını daha çok oyuna ayırmaya başlayacak. Böylece oyunların daha keyifli ve donmadan oynanabilmesi mümkün hale gelecek.

Peki, bu iddiaların gerçeklik payı nedir? Doğrusuna bakılırsa Windows 10‘un 14997 numaralı geliştirici önizlemesi sürümünde gamemode.dll isimli bir dosyanın yer aldığı keşfedildi. Bu dosyanın bahsi edilen oyun performansını yükselten yazılım dosyası olduğu öne sürülüyor. Ki bu iddia da gayet mantıklı.

İlk olarak WalkingCat isimli Twitter hesabının keşfettiği bu yenilik, WindowsCentrale‘e de haber oldu. Bu DLL dosyası hem işlemci, hem de grafik kartını optimize ederek bilgisayarın diğer işlemlere ara verip yalnızca oyun performansını yükseltmeye çalışmasını sağlayacak. Yüksek ping sorununun çözümü de bu dosyayla birlikte gelebilir.

Eğer şuanda geliştirici ’un başlattığı önizleme programına kayıtlı değilseniz bu yeni sürümü indirebilmeniz mümkün olmayacaktır. 2017 içinde tüm Windows 10 bilgisayarlara oyun modu özelliğinin eklenmesini bekleyebilirsiniz.

CEVAP VER