İki boyutlu bulmaca oyunları son dönemde hayli revaçta. Daha çok bağımsız oyun geliştiricileri tarafından Steam’den yeşil ışık almayı başaran bu yapımlar, bölüm içindeki kutuları sağa sola kaydırarak çıkış kapısına ulaşmayı hedef alıyor. Braid, Limbo, Fez, Spelunky ve The Swapper gibi popüler bağımsız oyunlar da hemen hemen bu mantık üzerine kurulu.

Her ne kadar mantık ve oyun kurgusu aynı olsa da, yapımcı kadronun hayal gücüne göre oyunlar çok daha eğlenceli bir hal alabiliyor. Bağımsız geliştirici stüdyosu Nygren’in yeni oyunu da aslında böyle bir yapım.

Kısa bir eğitimden sonra oyun başlıyor

An itibariyle Humble Bundle’dan 6.99 $ gibi makul bir ücret karşılığında satın alabileceğiniz Uurnog’a ilk girişinizde kısa bir oyun içi eğitim kısmı sizi karşılıyor. Daha sonra Save Room isimli bir odadan çıkmaya çalışmanız gerekiyor. Öldüğünüz veya oyundan çıktığınız zaman kendinizi sürekli bu odanın içinde buluyorsunuz. Bölüm içinde arayıp bulmanız gereken 15 farklı nesne yer alıyor. Her birini ele geçirdikten sonra yüksekteki bir kaideye bu eşyaları yerleştirmek zorundasınız.

Aynı zamanda Save Room odasında birden fazla kapı da bulunuyor. Her biri farklı bölümlere açılan bu kapılar bölümleri ilerledikten sonra aktif hale geliyor. Oyuna girdiğiniz ilk 10 dakika biraz afallayabilmeniz mümkün, ancak zamanla alışıyor ve Uurnog’un eğlenceli dünyasında saatlerce vakit geçirebiliyorsunuz. Sevimli grafikleri ve oyun dinamiğiyle kesinlikle iyi bir oyun!

CEVAP VER