19 Ocak 2017’de çıkışını gerçekleştiren oyunda, İngilizce’ye arayüz desteği sağlanırken, İngilizce dışında hiçbir dil oyunda desteklenmemektedir. Bunun yanı sıra şuandan itibaren 44 saat sürecek olan indirim ile oyunu 39 TL yerine %33’lük bir indirimle 26 lira 13 kuruşa elde etmeniz mümkün.

Genel olarak ve özellikle tam olarak geliştirilmediği ve geliştirilmeye devam edeceği söylenen bu oyun için mükemmel dememiz yanlış olmayacaktır. Uzay savaşı açısından büyük ölçüde güncellenmiş bir Orion II oyununa benziyor diyebiliriz.

Oyunda bulunan teknoloji ağacı oldukça devasa. Her ırkın kendine özgü teknik açıdan hissiyatı var.

Oyunu öğrenmesi oldukça kolay ve oynaması da eğlenceli. Oyun içinde harika taktiksel savaşlar ve anlamlı seçimleri sizi oyun içinde avantajlı kıracak mekanizmalar bulunuyor. Son birkaç yılda kendi alanında çıkarılan en iyi oyunlardan biri desek sanırım yanlış olmayacaktır.

Her gezegen boyutu, S, M, L’ye bağlı olarak 3-6 bina (genellikle) destekleyebilir. Ne yapacağımızı, ne zaman, nerede olduğunu seçerek oyun üzerinde oldukça etkili olabiliyoruz. Bu sayede nüfusumuz, sanayimiz ve zenginliğimizi etkileyebiliyoruz. Gezegen kalitesi de bu kaynakları etkiler ve devasa, çekirdekli, endüstriyel bir gezegen geliştirildikten sonra çiftlikten ticarete kolaylıkla geçiş yapabilirken, geri kalmış “su” gezegenlerinin geliştirilmesi uzun sürebiliyor.

Gezegen yönetimi eğlenceli, basit, ancak anlamlıdır ve önemli endüstriyel dünyalar, ticaret merkezleri veya araştırma merkezleri ve nadir ve benzersiz karakter niteliğindeki dünyalar etrafında bir kimlik ve önem duygusu gelişir.

Uzaylı ırkların belirli güçlü ve zayıf yönleri vardır. Bence oyuncular tercih ettikleri oyun stilini artıran ya da tercih edilen stillerinde zayıf olan ve daha büyük bir meydan okuma sunan favori bir yarış içinde kendilerini bulacaklar. Şahsen bende öyle oldu.

Oyun hakkında yazılmış diğer incelemeleri de okuduysanız, oyunun temel taşı taktik ve mücadeledir. Aynı zamanda gemilerde oyunda büyük yer tutuyor. Gemiler çok derin şekillerde özelleştirilebilir, böylece ağır korumalı savunma alanlarının arkasında orta menzilli silahların arkasındaki uzun menzilli füze kruvazörlerine izin verebilirsiniz. Böyle konuşunca sıkıcı olduğunun farkındayım o yüzden terimleri ve taktikleri fazlaca kullanmamaya çalışacağım.

Önerilen “büyük” harita büyüklüğü ilk bakışta küçük, ancak oyundaki tüm hiziplere sahip 99 yıldız çok büyük bir oyun yaratıyor. Bilgisayarınız üstesinden gelebilirse, yüzlerce yıldızlı bir harita üzerinde oynayabilirsiniz. Yıldızlar arasındaki mesafe, yaşanabilir gezegenlerin olasılığı, teknoloji / bina hızı ve diğer birkaçı da dahil olmak üzere, harita boyutuyla birlikte bazı hoş özelleştirme seçenekleri bulunmaktadır.

Hâlâ okumaya devam ediyorsanız, Stellaris ve Distant Worlds oyunlarını da oynadıysanız bu oyunu mutlaka size tavsiye ediyorum. Çünkü bu iki oyunun birleşimi ve üstüne koyulmuş bir oyun olduğunu söyleyen için mümkün. Evet, bu oyunun sizin tarafından verilecek bir şansa ihtiyacı var.

CEVAP VER