6 Aralık 2016’da çıkışını gerçekleştiren oyunda İngilizce ve Japonca’ya arayüz seslendirme ve alt yazı olarak tam destek verilirken Fransızca, Almanca, İspanyolca, Lehçe, Rusça, Korece, Basitleştirilmiş Çince ve Brezilya Portekizcesi dillerine ise arayüz ve seslendirme desteği veriliyor. Türkçe ise oyunda desteklenmiyor.

Eğer Commandos serisinin hayranıysanız, bu oyunu kesinlikle satın almalısınız. Oyun hakkında bir bilginiz yoksa ve yazılan çizilen olumlu eleştiriler sizi tatmin etmiyorsa oyunun demosunu deneyebilirsiniz. Evet, bu oyunun demo versiyonu bulunuyor.

Seviyeler inanılmaz bir şekilde tasarlanmış. Veteran keskin nişancılar saat kulelerinde sizi bekliyor. İlk olarak gizli bir şekilde hareket etmek imkansız gözükse de her zaman bir yol hatta birkaç yol bulunuyor. Her seviyenin tamamlanması için en az iki yoldan bahsedebiliriz. Hikaye size ipuçlarını sunacak siz de beyninizin süzgecinden bunları geçirerek seviyeyi geçmeye çalışacaksınız.

Mekanikler işte modern bir şekilde tasarlanmış. Düşmanın ayak izinizi görebildiği ve sizi izleyebileceği kar haritaları var. Oyundaki meşale ışıkları bile düzgün kullanılırsa düşmanın görüntüsünü görme imkanına sahip oluyorsunuz. Anlayacağınız gece haritaları da oyunda bulunuyor. Patlayıcı bir varili vurarak veya uçurumdan aşağıya bir kaya atarak ölümleri kaza gibi de gösterebilirsiniz.

Yalan söylemiyeceğim, şimdiye kadar oynadığım tüm oyunlar içerisinde en iyi yapay zekaya sahip oyun, bu oyun. Gerçekten düşmanlarınız çok akıllı, sizin kadar olmasa da..

Doğrusunu söylemek gerekirse bu tarz oyunları çok oynadım ancak hiçbirinde oturup muhafızların devriye gezme stillerini 5 dakika boyunca izleyip onları ezberlemeye çalışmamıştım. Tek bir düşmanı bile alt etmeniz için dakikalarca uğraşmanız gerekebilir. Karakterimizin sahip olduğu yetenekler bize başlarda sıradan gelse de onların ne kadar etkili olduğunu oyun ilerledikçe görebiliyorsunuz.

Shadow Tactics Blades of the Shogun-2

30 dakika boyunca bir adamı öldürmeye çalıştığımız oyunda (evet, aynen öyle.) çok fazla seviye bulunuyor. Oyunu yaklaşık olarak dört günde dolu dolu oynarak (tahmini olarak 30-35 saat) bitirmeyi başardım ancak hepsinden tek yıldız ile geçtim desem yanlış olmaz. Oyunu bitirmek ve oyun hakkında yorum yapmak için sabırsızlandığım için oldu bunlar, vakit buldukça açıp hepsini teker teker en üst düzeyde bitirmeye çalışacağım. Oyundaki sesler (İngilizce) oldukça iyi yerleştirilmiş ve seslerin içinde duygu barınıyor. Gerçekten kendinizi o an bulunduğunuz ortamda hissedebiliyorsunuz. Tüm silahların atışları, topların ateşlenme sesleri gerçekten mükemmel bir gerçeklikte hazırlanmış. Oyunun arka planındaki müzik ise sürekli olarak oyunun havasına ve ruh haline göre şekilleniyor. Birçok müzik halen aklımda.

Oyunu bitirmenize rağmen başarıları tamamlamak için oyunu mutlaka yeniden oynamanız gerekiyor. Ben hiçbir oyuncunun bu oyunu bir seferde bitirebileceğine (her koşulda) imkan vermiyorum. Genel olarak değerlendirmek gerekirse, son zamanlarda zevk alarak oynadığım en iyi oyunlardan biri diyebilirim. Oyunları seven herkesin bu oyunu denemesini tavsiye ediyorum. Şimdiden kolay gelsin mi?

CEVAP VER