17 Aralık 2016’da çıkışını gerçekleştiren oyunda İngilizce’ye arayüz ve seslendirme desteği sağlanırken, Almanca, Rusça, Japonca ve Basitleştirilmiş Çince dillerine ise arayüz desteği sağlanıyor. Türkçe, maalesef oyunda desteklenen diller arasında yer almıyor.

StormCube adlı yapımcı şirketin oyunlarını uzunca bir süredir takip ediyorum ve geliştirdikleri oyunların türünü beğendiğimi belirteyim. Bu şirketin son oyunu olan reconquest, bizi güzel günlere götürüyor. Oyununun girişi biraz sıkıcı, çizgi romanlar ve metinlerle boğulmuş bir giriş ile karşılaşıyoruz. Bununla birlikte, oyunun hikayesini anlamak da zor değil. Oyunda oynayabileceğimiz iki ayrı grup bulunuyor. Biri birleşmiş kentler, bir diğeri ise yasa dışı klan.

Oyunda bir öğretici yok, halihazırda oyun kolayca kavrandığı için öğreticiye de gerek kaldığı söylenemez. Hasar gören birimlerin onarımı için hiçbir seçenek yok. Yeni birimler üretebiliyorsunuz fakat var olan bir birlik hasar görünce onu onaramıyorsunuz. Oyunun böyle bir eksikliği olduğunu belirteyim. Oyun ilk çıktığında hareket etmek için sadece ok tuşları kullanılabiliyor, WASD olarak değiştirilemiyordu. Ancak daha sonra gelen şikayetler üzerine WASD tuşları da hareket edebilmek için oyuna eklendi. Mad Max ve Earth 2150 oyunlarında şahit olduğumuz teknolojideki bir dünya ile karşılaşıyoruz. Oyunu oynarken dikkatinizi çeken ilk şey üs binası olacaktır. Bu üs binası Command & Conquer oyununda bulunan üs binasına benziyor ve benim gerçekten hoşuma gitti.

Oyunda kontrollerin kullanımı kolay ve çekici grafikler bizleri bekliyor. Oyun içerisinde bebek birliklerinin koşarken gösterilen animasyon biraz tuhaf görünüyor (tuvalete gitmeleri gerektiği gibi). Soundtrack güzel, oyun tarzıyla oldukça uyumlu. ses efektleri de oldukça iyi. Birlikler kendi oyuncak model tabanında oldukça durağandır, hareket ettikleri zaman genellikle çok hızlı bir şekilde yön değiştirirler.

Oyun yalnızca tek kişilik oynanabiliyor. Ancak bana kalırsa bu oyunun multiplayer olmasını beklerdim. Yine bu oyunda C&C ve Red Alert’in izlerini görmemize rağmen atak çeşitliliğinin fazla olmadığını belirtmeliyim. Haritalar da bana küçük geldi ve yalnızca çölde savaşabiliyoruz. Çöl dışında başka haritaların eklenmesini, eklenen ve düzeltilen birçok şey gibi bekliyorum.

Eğer yazı içinde belirttiğim oyunlardan en az birini oynamış ve memnun kalmışsanız, bu oyun sizi tatmin edecek güce sahiptir. 27 liraya satışa sunulan reconquest’in fiyatını hak ettiğini söyleyebilirim. Güzel bir strateji olan reconquest, tüm bu özelliklerin yanı sıra 13 adet Steam başarısını da içeriyor. Bunun yanında ekstra, öne çıkacak bir özellik göremiyorum bu oyun için..

CEVAP VER