Pokemon için sekiz yıldır üstünde çalışılan ve bir hayranın geliştirdiği proje, tarafında şok bir kararla iptal edilmişti. Ancak bu karara sinirlenen ekip, internetin her yerine ‘i korsan olarak çıkarttı.

adlı Pokemon hayranı bir kişi ile yine bu kişinin kurduğu bir ekip tam sekiz yıl süren ilginç bir proje üstünde çalışıyorlardı. Pokemon Crystal için hazırlanan ROM hack adlı projesinin ismi değiştirilip Pokemon Prism olmuştu. Koolboyman ve ekibi bu yeni oyunu yılbaşına kadar yetiştirmeyi hedeflemişti.

Ancak Nintendo, bilindiği üzere dünyadaki telif hakkı atan firmaların başında yer alıyor. Nintendo, bu hareketiyle zaten kendi firmasının dışında başka pokemon oyunlarının yayınlanmasını istemediğini birçok kez göstermişti. Ancak Pokemon Prism için de bu telif haklarını kullanınca hayran yapımı olan ve içinde hiçbir reklam bulunmayarak ücretsiz olarak sunulan oyun da güme gitmiş oldu.

pokemon-prism-2

adlı kanalda bu oyun oynanınca, Nintendo çok hızlı davranarak oyunu internet ortamından tamamen silmeyi hedeflemişti.

Koolboyman ve ekibi ise çaresiz bir şekilde siteye telif hakkı metnini koyarak kapatma kararı aldı.

Fakat belli ki Nintendo internetin hızına yetişemedi. Yasak kararının açıklanması ve tüm platformlardan Pokemon Prism adlı oyunun kaldırılması sonrasında saatler bile geçmeden 4chan üzerinden oyun tekrar yayınlandı.

Oyunun dosyalarının kimin tarafından tekrar yayınlandığı bilinmese de Pokemon Prism, Nintendo‘nun başını ağrıtacak gibi görünüyor.

CEVAP VER