Her geçen gün popülerliğini artıran ve oyunculara eğlenceli bir oyun deneyimi sunmaya devam eden sanal gerçeklik gözlükleri, fiyatlarıyla el yakabiliyor. Üstelik burada en önemli etken yalnızca gözlüğün fiyatı değil. Satın aldığınız gözlüğü verimli bir şekilde kullanabilmek için grafik kartı ve diğer donanımsal özellikleri yüksel bir PC’ye de sahip olmanız gerekiyor. VR gözlüklerini destekleyen ekran kartlarının en az bin liradan başladığını hesaba kattığımızda, sanal gerçeklik aşkının ne kadar pahalıya mal olacağı daha iyi anlaşılabilir.

Oyuncuların VR gözlükleriyle arasına mesafe koymasına yol açan bu durum, Oculust Rift için artık sorun olmaktan çıkacak. Bilindiği üzere Oculust Rift ve HTC Vive gibi sanal gerçeklik gözlükleri, FPS değerini yüksek tutabilmek ve akıcı bir oyun deneyimin sunabilmek için güçlü grafik işlemcilerine ihtiyaç duyuyor. Ancak Oculus bu duruma bir son vererek gözlüğü çalıştırabilmek için gerekli olan donanım özelliklerini daha da alt seviyeye çekmeyi başardı.

Kısaca AWS olarak da adlandırılan Asynchronous Spacewarp isimli yeni bir teknolojiye geçen Oculust, VR oyunlarında FPS düşmesini engellemeyi mümkün hale getirdi. Böylece oyun oynarken donmalar ve takılmalar tarihe karışmış oldu. Donanımdan alınan performansın artırılmasıyla birlikte AWS sayesinde saniyede 90 kareyi görebilmek mümkün. Bu, için muhteşem bir değer.

Ancak yine de en üst çıtada VR oyunları oynamak istiyorsanız, GTX 1080 gibi güçlü ekran kartlarına ihtiyaç duyacağınız da bir gerçek.

CEVAP VER