oyunun ihtilaf puanı oldukça önemli bir yer tutmaktadır. İhtilaf 0 ile 100 arasında değişen bir derecelendirme puanı olarak tanımlanırsa yanlış olmaz. Ancak ihtilaf puanının yüksek olması pek iyi bir durum değil.

Eğer bir krallığınız varsa ve krallığınızdan bir derebeyi çıkarsa, ihtilafınız artmış olacaktır. Savaşlarda geri çekilmek için arkanızda asker bırakırsanız da yine ihtilafınız artacaktır. Bir derebeyi ile tartışma içerisine girer veya siz tartışmayı başlatan taraf olursanız her türlü ihtilafınız artacaktır. Bunun yanı sıra yine birine bir ihanet girişiminde bulunursanız veya direkt olarak ihanet ederseniz ihtilaf puanınız düşecektir. Bu ihanetten kastımız, mareşalin isteği doğrultusunda onu takip etmeniz fakat takip etmenize rağmen savaşa girmemeniz gibi olaylardır.

Eğer mareşal iseniz krallığınıza ait olan köyleri, kervanları yağmalarsanız tabii ki ihtilaf puanınız artacaktır. Eğer bir krallığınız varsa derebeylerinizden biri savaşı kaybederse yada sahip olduğunuz köyleriniz saldırıya uğrarsa ihtilaf puanınızı tekrar arttırmış olacaksınız. Yine aynı şekilde kale ve şehirlerin kaybedilmesi durumunda ihtilaf puanı çok hızlı artacaktır. Eğer mareşal iseniz bu durumdan kurtulmanızın tek çaresi mareşalliği bırakmak olacaktır.

Bunun yanı sıra ihtilafınız artarsa, krallığınıza katılmak için daha az derebeyi gelecek, askerler birliğinizden kaçacak ve mareşal rütbesini kaybedeceksiniz.  İhtilafı düşürmek isterseniz ise düşman derebeylerini yenmeniz ve kendi derebeyleriniz arasındaki tartışmalara son vermeniz size yardımcı olacaktır.

 

CEVAP VER