Yeni bir inceleme yazımız ile daha karşınızdayız. Bu defa Firewatch oyununu masaya yatırdık.

DERTLİ KAHRAMANIMIZ

Oyunun başında karakterimizin özel yaşantısı ile ilgili biraz bilgi sahibi oluyor, hatta bazı diyaloglarla bu yaşantıyı biraz da biz şekillendirebiliyoruz. Yani oyunda bizlere diyalog seçme şansı baştan sona kadar veriliyor. Oyunun başında talihsiz şeyler yaşayan karakterimiz, bir iş bulmak, bunalımı üstünden atmak istiyor. Ve karakterimiz şehirden oldukça uzak bir yerde orman yangın gözcülüğü görevini üstleniyor.  Başta son derece sakin gözüken bu simulasyon oyunu birden orman içerisinde çeşitli gizemlerin ortaya çıkmasıyla çok farklı noktalara dönüşüyor.

GERÇEKÇİ BİR DENEYİM

Oyun baştan aşağı gerçekçilik üzerine kuruludur. Karakterimiz, yakınlardaki bir diğer gözcü çalışan olan Delilah ile sürekli telsizle iletişim kurar ve ormanda verilen çeşitli görevleri yerine getirir. Karakterimizin pusulası, haritası ve bazı farklı aletleri bulunmaktadır. Oyunda yönümüzü tamamen bu pusuladan ve haritadan bulduğumuz için, herhangi bir ok işareti ve benzeri bir işaret olmadığı için yönünüzü bulurken biraz zorlanabilirsiniz. Çünkü oyun, yapısına görev büyük bir haritada geçmektedir.

firewatch-e3-2

GRAFİK KALİTESİ

Oyun grafik anlamında biraz sınıfta kalıyor. Çünkü, ağaçlar ve detaylandırmalar çok bol bir biçimde, ormanlar gerçekçi bir biçimde dizayn edilsede oyun gerçekçi grafiklere sahip değil.

SENARYO

Senaryo olarak çok güzel düşünülmüş, oldukça emek verilmiş bir oyun olduğu çok açık.

GENEL DEĞERLENDİRME

8.7 / 10

İçinde biraz gizem çözme merakınız var ise ve ormanların içinde dolaşmayı seviyorsanız, diyalogları kendiniz şekillendirmeyi de seviyorsanız kaçırmamanız gereken bir oyun. Oyunu oynarken sonunu gerçekten de merak edeceksiniz.

CEVAP VER