? Online oyunlarda sıkça karşımıza çıkan Crafting terimi ile ilgili bilinmesi gerekenleri paylaşıyoruz.

Online oyunlarda bir şeyi üretip yeni eşyalar oluştururken Crafting terimini kullanmaktayız. Crafting kelimesinin Türkçe karşılığı üretmek olup online oyunlarda da bu şekilde kullanılıyor. Pek çok mataryeli toplarsınız ve bir araya getirdiğinizde crafting yapmış olursunuz.

Crafting sadece online oyunlarda yapılmaz. Aynı zamanda hikaye modlarında da yapılabilir. Örneğin The Witcher 3 oyununda yeni kılıçlar, iksirler meydana getirebilmek için önce  gerekli olan malzemeleri toplamanız gerekir. Malzemeleri topladığınızda da üretmek istediğiniz şeyi üretebilirsiniz. İşte crafting bu şekilde de özetlenebilir.

Crafting Terimi Hakkında Ayrıntılı Rehber

Oyun geliştiricileri crafting unsurlarını genellikle zanaatin içerisine yerleştirir. Örneğin oyun içerisine demirci, terzi gibi çeşitli dükkanlar yerleştirilir ve crafting işlemini yapabilmeniz için bu alanlara gitmeniz gerekir. Bu alanlarda hazır satılan itemler alabilir veyahut bir itemi üretmek için farklı itemleri işleyebilirsiniz. Örneğin Assassin’s Creed Black Flag oyununda elde ettiğiniz hayvan postlarını yeni bir giysi ortaya çıkarabilmek için kullanabilirsiniz.

Minecraft Crafting

Crafting, dünyanın en popüler oyunlarından Minecraft’ta da oldukça ünlüdür. Minecraft’ta item elde edebilmek amacıyla farklı itemlerin kullanılması söz konusudur. Oyuncuların 2×2 crafting alanları bulunur. Oyuncunun daha geniş alanları açabilmesi için ise bazı itemlere sahip olması gereklidir. Örneğin 3×3 açmak istiyorsa çalışma masasına sahip olması gerekiyor.

MMORTS Nedir? MMORTS Hakkında Bilinmesi Gerekenler

CEVAP VER