Birçok sinema eleştirmeninden eksi puan alan Assassin’s Creed filmi gişede umduğunu bulamadı. ABD’de Noel’in kutlandığı haftasonu en çok izlenen filmler listesinde ancak beşinci sırada kendine yer bulan yapım, 23 Aralık’ta vizyona girdiği Türkiye’de de umduğu hasılatı elde etmeyi başaramadı. ülkemizde Cuma günü vizyona giren ve haftasonuyla birlikte 195 bin seyirci tarafından izlendi. Ancak filmin kritiğini yapanlar çoğunlukla olumsuz fikir beyan ediyor.

Bu tablonun oluşmasında en büyük etkenin sinema eleştirmenleri olduğu tahmin ediliyor. Hem yerli, hem de yabancı eleştirmenler tarafından hedef tahtasına oturtulan filmin 125 milyon dolarlık bir bütçeyle çekildiği biliniyordu. Ancak harcanan bu kadar para, Assassin’s Creed filminin kaliteli bir yapım olmasına yetmemiş gözüküyor.

Yurtdışında pek rağbet görmedi

ABD yapımı olan film, 21 Aralık tarihinde gösterime girdi. Ancak ilk 6 gününde toplam 22,5 milyon dolar kazanabildi. Filme harcanan bütçeyle elde edilen gelir arasındaki uçurum gerçekten çok fazla. Rogue One: A Star Wars Story, Sing, Passengers ve Why Him? gibi filmlerin arkasında kalan yapım, her biri farklı ülkelerden başrol oyuncularına sahip olmasıyla dikkat çekiyor. İrlanda-Almanya asıllı Michael Fassbender, Fransız aktris Marion Cotillard ve İngiliz Jeremy Irons bunlardan bazıları.

Oyunlardan sinemaya uyarlanan filmlerin pek rağbet görmemesi bir ilk değil. Ancak Warcraft gibi filmlerin ne kadar çok izlendiği göz önünde bulundurulursa, böyle bir başarının Assasins’s Creed için neden bu başarıyı elde edemediğini yapımcıların ciddi bir şekilde sorgulaması gerekiyor.

CEVAP VER