21 Mart 2017’de çıkışını gerçekleştiren oyunda, İngilizce’ye arayüz, seslendirme ve alt yazı olarak tam destek sağlanırken maalesef İngilizce dışında hiçbir dil oyunda desteklenmiyor.

Runeyana, Blackturn Ltd. tarafından geliştirildi. Aynı zamanda bu firma Grey’s Phobia isimli video oyununu da yayınlayan firmaydı.

Bu oyunu yaklaşık 3 saat oynadım. Neden bu kadar az oynadığımı merak edecek olursanız, oyunda anlam ifade eden bir nokta bulamadım diyebilirim. Şimdiye dek, öğretmen bir ormanda, gökyüzü şehir seviyesinde ve cinsiyet çeşitliliği gözetilmekle birlikte ana menü / karakter yaratma sayfası var, karakter seçiminde sadece kadın kahramanı sunuyor (bununla ilgili kesinlikle hiçbir sorunum yok).

Sanırım, geliştirici, az giyimli bir bayan olarak oynamanın daha çok oyuncuyu içine çekeceğini düşündü. Son olarak gelen bu tepkilerden sonra, geliştirici yeni bir güncelleme ile yeni bir erkek karakter ekleneceğini söylemişti ancak yaklaşık 1 aydır hiç güncelleme yapılmadı. İşin komik tarafı, oyunda böylesine ciddi bir eksiklik oyunun TAM sürümünde bulunuyor. Yani tamamlanmış ve yayınlanmış olan sürümünde. Steam üzerinde birçok oyun önce erken erişime sunuluyor, bu oyun da bunu yaptı. Fakat bu eksikliği gidermeden oyunu tam sürüme geçirdi.

Oyununun hikayesini konuşmak istersek, bu konuda tartışabileceğimiz bir şey olduğunu düşünmüyorum. Yarı çıplak bir kahraman, yaratıkları öldürüyor. Ve hayır, ben feminist değilim ya da “RPG kadın zırhı” tropes karşı bir şey için dini motive bir şekilde değilim. Bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum. Runeyana’daki Yapay Zekanın kötü olduğunu düşünüyorsanız Kullanıcı Arayüzünü görene kadar bekleyin. Yine “tam ekran” eğilimiyle OS görev çubuğunu manuel olarak gizlemem gerekiyor. 4 K çözünürlükte çalışmayı yalnızca bu şekilde başarabildim. Siz de bu oyunu oynayacaksanız, bu şekilde başarabilirsiniz!

Görevleri, envanter sistemini ve yazılan her şeyi okumak için bir büyüteç gerekiyor diyebilirim. 4K çözünürlükte böyle işler yaşamam oldukça sinirimi bozdu.

FPS hızında da sorunlar yaşanmasına rağmen oyunun grafikleri yeterince iyi. Muhteşem değil, ama bu varlıklarla çalışan uygun bir oyun olduğunu düşünebiliriz. Sesler az sayıdadır ve tekrarlayıcıdır, oysa hareketli seslerin seviyesi daha küçük. Biliyorum, bu kulağa tuhaf geliyor ancak seslerin ne kadar kötü olduğunu yeterince vurgulamıyorum. Mevcut durumu Steam’de oyunu yayınlayan geliştiricinin neyi düşündüğüne dair veya mantığının ne olduğuna dair hiçbir fikrim yok. Bu oyun en fazla demo olabilir çünkü tam sürüm bir oyunun gerekliliklerini neredeyse hiç taşımıyor.

Runeyana

Runeyana
4.5

Oynanış

6.0 /10

Zorluk

6.0 /10

Grafik

4.0 /10

Hikaye

3.0 /10

Fiyat

4.0 /10

Performans

4.0 /10

Güçlü Yanları

  • Steam başarıları

Zayıf Yanları

  • Hikayesiz
  • Çok fazla hata var
  • Sesler tuhaf

CEVAP VER