2 Şubat 2017’de çıkışını gerçekleştiren oyunda İngilizce’ye arayüz, seslendirme ve alt yazı olarak tam destek sağlanırken, Fransızca, Almanca, Rusça ve Lehçe’ye arayüz ve alt yazı desteği sağlanıyor. Türkçe ise maalesef oyunda desteklenen diller arasında yer almıyor.

Oyununun hikayesini genel olarak anlatmak gerekirse, Dünya çok büyük bir tufan sonucu sular altında kalmış ve su yüzeyi çok soğuk şartlar sebebiyle buz tutmuştur ve burda hikayemiz başlar. Derin sularda hazine avı , yaratıklarla savaşlar , korsanlarla kapışmalar ve zalimlere baş kaldırdığımız su dünyasında maceralara atılıyoruz. Oyunda mürettebat toplayıp geminizi geliştirme seçenekleri mevcut. Bunun yanı sıra loot yaparak ihtiyaçlarınızı giderebiliyorsunuz. Bir yerden bir yere – Hard Truck’u hatırlayanlar bilecektir- malınızı götürebilir ve aldığınız fiyatın üstünde bir fiyata malınızı satabilirsiniz.

Oyunun görüntüsü ve çizimi tamamen elle yapılmıştır. Müzikleri de çok hoş olmuş. Oyunun uyarlaması Jules Verne’nin romanı “Denizler altında 20 bin fersah” ve “Denizde bulunan çocuk” ve “Su dünyası” gibi birçok kitabından esinlenerek yapılmıştır.

’u gerçekten dört gözle bekliyordum. Ancak oyun beklentilerimi tam olarak karşılayamadı. Yenileme kitleri, savaşta değilken ve ihtiyaç duyulduğunda sürekli boşa harcanıp, onları denemek için kullandığımızda bize hem para hem de zaman kaybı yaşatıyor. Oyunda sürekli olarak cephanenin bitme sorunu da var. Bazı düşmanlar sadece düşmanca görünüyorlar, düşmanların neden düşmanımız olduğunu anlayamıyoruz.

Oyun içinde harika bir atmosfer var ve savaşların hemen hepsi oldukça zorlacıyken aynı zamanda da eğlenceli. Mürettebat yönetimi pek iyi olmasa da ufak tefek hataları saymazsak, bu işi sevenlere zevk verecektir. Oyundaki kamera açısı sıkıntılar yaratabilir. Son gelen güncelleme ile kamera açısı bir nebze düzelmişken, hala tamamiyle bu hata ortadan kalkmış dememiz yanlış olacaktır. Bunun yanı sıra oyunda bulunan çeviri hataları, daha doğrusu İngilizce’de yer alan dil bilgisi hataları göze batıyor. Oyunda yer alan müzikler de oldukça iyi ve oyunun FPS düzeyi oldukça yüksek. Takılma neredeyse hiç yok. Gemiyi hareket ettirmek de başlı başına bir sorun olarak ortaya çıkıyor. Esasında öğrenmesi kolayken, asıl iş öğrendikten sonra başlıyor. Gemiyi yönetirken gerçekten zorlanıyoruz. 2D ortamlarda bazen yakınlaştırılmış görünümü kullanamıyoruz. Bu da oyun için bir eksiklik olarak ifade edilebilir.

Oyun genel olarak bitmemiş gibi görünüyor. Bu kadar basit. Rastgele sadece sizi yönlendiren bir haydut benzeri hikaye olarak üretilmiş olsaydı, son derece eğlenceli olurdu. Ancak böyle bir oyundan daha fazlasını beklerdim.

 

CEVAP VER