Birinci Dünya Savaşı günümüzde hala daha oynana birçok oyuna ilham kaynağı olmayı başarmış savaş. Steam‘de “Birinci Dünya Savaşı” şeklindeki etiket üzerinden arama yaptığınızda karşınıza 30’dan fazla yapım çıkıyor. Bu oyunların büyük bir kısmı ise indie, yani bağımsız oyun stüdyoları tarafından geliştirilmiş. Battlefield 1 hariç tabii ki.

Strateji türündeki bu oyunlara hakim olan ana tema, FPS tarzı savaş yerine daha çok kuş bakışı görünüm açısı oluyor. Bugün incelemesini yapacağımız The Great War da böyle bir oyun. Gerçek hayattan bilgisayara uyarlanan bir masa oyunu gibi duran bu yapımda kartları kullanabiliyor, zar atarak şansınızı da ölçebiliyorsunuz. Yine çoğu masa oyununda olduğu gibi bu oyun da sıra bazlı oynanıyor. Çekmiş olduğunuz her bir kart, sahadaki askerlerinize vereceğiniz bir görev oluyor.

Oyun sahası üçe bölünmüş

Sağ, sol ve orta olmak üzere 3 farklı bölüme ayrılan oyun sahasında çektiğiniz kartlar ne kadar askeri hareket ettirebileceğinizi size söylüyor. Savaş alanındaki tüm askerleri istediğiniz gibi yönetebilmeniz oyun boyunca mümkün olmuyor. Bu haliyle hem strateji, hem de şans oyun üzerinde çok etkin bir faktör.

Ekstra puan kazanabilirsiniz

Düşman sahasına sızarak onların genel merkezlerini patlattığınız, askerlerini öldürüp mevzilerini ele geçirdiğiniz zaman fazladan puan kazanabilmeniz mümkün. 3 boyutlu askerî birlik modellemeleri kesinlikle göz alıcı. Üzerinde uzun uzun düşünerek hareket edeceğiniz bir strateji oyunu ortaya çıkmış.

CEVAP VER